Při plánování investice do nemovitosti si předem rozmyslete, jaký typ vlastnictví nemovitosti preferujete. Vedle osobního vlastnictví můžete také koupit byt v družstevním vlastnictví, kdy je majitelem bytové jednotky družstvo, ale ne vy. Nejste tedy zapsáni v katastru nemovitostí. Vy jste pouze majitelem členského podílu v družstvu a byt si od družstva pronajímáte. Pokud byste si chtěli danou nemovitost pořídit jako investiční byt a pronajmout ho jiné osobě za účelem výnosu z pronájmu, tak by se nejednalo o nájem, ale o podnájem. Tady připomínáme, že k podnájmu se vážou jiná právní ustanovení, než k nájmu.
Také se při investici do nemovitosti v družstvu může stát, že družstvo nebude povolovat ve svých stanovách podnájem nemovitosti a vy byt nebudete moci podnajmout. Toto je určitě důležité zjistit si dopředu.
Na druhou stranu, investice do nemovitostí v družstevním vlastnictví jsou zpravidla levnějši než ve vlastnictví osobním.
U prodejních inzerátů na družstevní byty můžete narazit na poznámku, že je možné byt brzy převést do osobního vlastnictví. Nespoléhejte se na to a předem si u družstva tyto podmínky zjistěte a nezapomínejte se také zajímat o výši závazků, které se k bytu vážou. Financování družstevního bytu hypotékou je komplikace.
Pokud si přejete svou investici do nemovitosti financovat hypotékou, u družstevního bytu narazíte na problém. Banky vám dají hypotéku, když zastavíte jinou nemovitost. Existují také banky, které dokážou nabídnout hypotéku i na družstevní byt, například tzv. dočasně nezajištěným úvěrem, předhypotečním úvěrem, či jinými produkty, které jsou zpravidla dražší než hypotéky a jejich další podmínkou bývá budoucí osobní vlastnictví nemovitosti. Další úvěry na pořízení družstevního bytu nabízí také stavební spořitelny. Některé družstevní byty můžete hradit ve splátkách přímo samotnému družstvu.
Nyní je už zřejmé, že typ vlastnictví nemovitosti může výrazně ovlivnit celou vaši investici do nemovitosti a její výnosnost. Promyslete si tedy předem, za jakým účelem nemovitost pořizujete.