Gruzie byla považována v druhé dekádě tohoto století Světovou bankou za zemi velkých ekonomických reforem. Jednalo se o hluboké ekonomické změny a důležité zásahy do veřejné správy, které měli vést k demokratizaci státu.
Zavedená opatření velmi pozitivně přispěla k rozvoji soukromého sektoru. Byla implementována pravidla a předpisy usnadňující podnikání. Důležité zásahy se konaly v oblastech energetiky, cestovního ruchu a zemědělství. Zvýšily se mezinárodní ratingy země v oblasti správy a investičního trhu. Všechny tyto zásahy a změny posunuly ekonomiku Gruzie kupředu k integraci do globálních ekonomik.
7. nejlepší ekonomika světa pro podnikání v roce 2020
Světová banka ve svém průzkumu Doing Business v roce 2020 umístila Gruzii a na 7. místě. Pro srovnání Česká republika se umístila v témže roce až na místě 41.
Ve studii Doing Business Světová banka každoročně hodnotí 190 ekonomik světa v rámci 12 ekonomických kritérií. Vyhodnocují se ekonomické faktory jako: zahraniční obchod, dostupnost úvěrů, daně, ochrana menšinových investorů, smluvní vztahy s vládou, počet registrovaných nemovitostí, proces stavebních povolení, počet zahájených podnikání, vymáhání smluv, rychlost řešení sporů, zaměstnanost a energetické zdroje.
Zdroj: Doing Business database. The World Bank
Ekonomický vývoj v Gruzii
Navzdory covidu a následnému válečnému konfliktu na Ukrajině, gruzínská ekonomika rostla v letech 2020 a 2021 dvouciferným tempem. V následujícím roce 2022 již začala zpomalovat na celkových 7,5% reálného růstu HDP a v letech následujících pokračuje ve zpomalování. Přesto poroste rychleji - v úrovni kolem 5% ročně, než rozvinutý západní svět. Růst investic se očekává i v roce 2024 solidní, bude však zatížen zápornou obchodní bilancí způsobenou omezením exportu v důsledku Ukrajinsko-Ruského konfliktu.
Největším problémem pro jakoukoliv predikci ekonomického výoje je geopolitická situace v regionu, tj. probíhající válečný konflikt na Ukrajině, veřejně prezentovaný zájem Ruska na ovládnutí více zemí bývalého Sovětského Svazu s tím související vysoká polarizace domácí politické scény, což může mít nepříznivý dopad na podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru.
Zdroj: IMF, Geostat, EU
Investice
Velmi zajímavý je pohled na původ zahraničních investic. Největším investorem v Gruzii je aktuálně Turecko, hned poté Česká republika. Zajímavým zahraničním investorem jsou Marshallovy Ostrovy. Navádí to přímo k nějakému off-shore systému. Investigativní web transparency.ge se na tuto "anomálii" také podíval a podařilo se mu identifikovat 11 offshorových společností údajně spojených s Bidzinou Ivanišvilim, multimilionářem označovaným za oligarchu spojeného s Kremlem. Je také zakladatelem vládnoucího hnutí "Gruzínský sen".
Investigativci dále zjistili, že těchto 11 offshorových společností vlastní 27 gruzínských společností. 6 z nich získalo státní majetek v přímé privatizaci, z toho tři za symbolickou cenu 1 GEL. 15 offshorových společností získalo státní majetek ve veřejných dražbách. Celková privatizační hodnota tohoto majetku činí přibližně 77 milionů GEL. Anonymní vlastnictví společností registrovaných v offshorech přispívá ke korupci na vysoké úrovni v zemi. Na protikorupčním summitu v Londýně v květnu 2016 Gruzie oznámila vytvoření rejstříku skutečných vlastníků společností registrovaných v offshorech, ale do dnešního dne gruzínská vláda v tomto směru nepodnikla žádné kroky.
Turismus v Gruzii
Gruzie nabízí drsné zážitky z hor, nezapomenutelné lyžování a taky lenošení u moře. Díky své bohaté kultuře, nádherné a rozmanité krajině je ideální destinací pro každého turistu, který má rád historii, architekturu, přírodu, hory, jedinečnou gastronomii a přírodní víno.
V roce 2023 navštívilo Gruzii 7,1 mil zahraničních turistů, což představuje nárůst o 30,3% oproti roku 2022. Zároveň již bylo dosaženo návratu na předpandemickou úroveň. Největší počet turistů jako obvykle dorazil z Ruské Federace (23,2%), ale vermi rychle následovaný turisty z Turecka (21,4%) a Arménie (13,5%). Jedním z hlavních důvodů tureckých návštěvníků jsou zejeména gruzínská kasina, která nejsou v Turecku povolena. Jejich rozvoj se plánuje ve všech turisticky zajímavých destinacích, především pak na pobřeží Černého moře v Batumi a okolí. Celkově však nejzajímavější z pohledu turistů zůstává Tbilisi, kam míří celých 33,3% turistů.
V zimních měsících nabývají na turistickém významu také lyžařská střediska světového formátu - Bakuriani a Gudauri, kde se každoročně konají světové poháry v různých lyžařských a snowboardových kategoriích. Tato střediska jsou oblíbené zejména u mladých ze Středího Východu, kteří sníh a hory nemají vůbec.
Zdroj: Statistický úřad Gruzie
Je tedy vhodné investovat v roce 2024 v Gruzii?
- Gruzie má ekonomicky stále našlápnuto skvěle.
- Rizikem zůstává geopolitická situace, která může zhoršit podnikatelský a spotřebitelský sentiment a tím stáhnout gruzínskou ekonomiku do recese.
- Turistický potenciál, zaměřený na Turecko, země Blízkého Východu a ostatní státy bývalého Sovětského Svazu je z investičního hlediska stále zajímavý.
- Politická jistota v zemi je nestabilní a s tím i potenciální politické riziko investice (změna řízení státu z demokratického na autoritativnější režim s malou vymahatelností práva).
- Investice v Gruzii tak mohou být stále zajímavé pro investory s mírnějším přístupem k politickému riziku a očekávaným vyšším výnosům než nabízí EU.
- Investice v Gruzii není aktuálně vhodná pro konzervativní investory. Ti musí trpět vyšší ceny nemovitostí v demokratických státech s nižší mírou výnosu.
Zdroje:
The World Bank
Mezinárodní měnový fond
Evropská unie
Zastupitelský úřad ČR v Tbilisi (Gruzie)
National statistics office of Georgia
Gruzínská národní správa cestovního ruchu (GNTA)
Ministry of Internal Affairs of Georgia